Haberler

Rabbimizin anne olan her hanıma yüklediği sorumluluğu ve anneliğin gereklerini hatırlatabilmek maksadıyla düzenlemiş olduğumuz “Ev Okulu” Projesi yoğun seminer programlarının akabinde nihayete erdi. 

Vakfımızın bünyesinde birincisi yapılan ev okulu programı için başvurular arasından belirlenen şartlara uyan; evli, anne ve anne adayı olan katılımcılar seçilerek başvuruları onaylandı.  Seminerler başlamadan bir gün önce tanışma toplantısı gerçekleştirilerek program hakkında katılımcılara bilgi verildi. 5 hafta boyunca salı, çarşamba ve perşembe günleri 10:00-14:00 saatleri arası gerçekleştirilen program bilinç ve şuur anlamında hanımefendilere kendilerini geliştirme fırsatı sunduğu gibi aynı zamanda var olan potansiyellerini fark etme duygusunun da perçinlenmesine vesile oldu. 

Ev okulu programında 37 farklı başlıktan oluşan toplam 59 seminer gerçekleştirildi.

Program sonunda “Ev okulundan bize kalanlar” başlığı altında her seminerden ders niteliğinde bir slogan cümle belirlendi;  
Bu Ümmetin Annesi Olmak: Çocuğunun fıtratını bozan değil, koruyan ve geliştiren anne olmaktır.   
Bu Ümmetin Annesi Olmak: Çocuğunun gelişim dönemlerini bilmek ve ona göre davranmaktır.  
Bu Ümmetin Annesi Olmak: Allah’ın bize biçtiği rolü hazmetmektir.  
Bu Ümmetin Annesi Olmak: Çocuğun okuyabileceği en değerli kitabın annesi olduğunu bilmektir.  
Bu Ümmetin Annesi Olmak: Çocuğun anormal davranışlarında kendini hesaba çekmektir.  
Bu Ümmetin Annesi Olmak: Beden engeline değil, kulluk engeline takılmamaktır.  
Bu Ümmetin Annesi Olmak: Çocuğundan önce ergenlikten çıkabilmektir.  
Bu Ümmetin Annesi Olmak: Çocuklarımızı yapay anaokullarına teslim etmek değil, onlarla yeniden büyümektir.  
Bu Ümmetin Annesi Olmak: Çocuğunun şifrelerini oyunla çözebilmektir.     

Programda “İnsan ihsana mağluptur” düsturunca iyilik, sabır ve merhametin anne yüreğinin ham maddesi olduğu ve annelik fıtratının Rabb’imiz tarafından doğuştan bizlere bahşedilmiş bir nimet olduğu hatırlatıldı. Rabb’imizin lutfettiği evlat emanetini O’nun rızasına uygun ve gönderdiği fıtratı bozmadan yetiştirme hevesi ile başlayan program dünyayı kurtarma niyetinde olanların önce kendilerinden ve evlatlarından başlamaları gerektiği sloganıyla son buldu. 
Program neticesinde katılımcıların duygularını ifade ettikleri “Değerlendirme Toplantısı” gerçekleştirildi. Duygu ve düşüncelerde ana vurgu asıl okulun şimdi başladığı ve  evdeki  cihadımızın en makbul ve mübarek cihadımız olduğu yönündeydi.
Şimdi ise atılan tohumları sulama ve yeni tohumlar atma vakti…